top of page

Номінація: «Нова українська школа. Основа майбутнього».

Секція: «Дошкільна освіта»

Анотація педагогічного досвіду

інструктора з фізичної культури закладу дошкільної освіти (цент розвитку дитини) «Хортицький» Запорізької міської ради

Тема:  Проект«Абетка для мозочку» як корекційний засіб інклюзивної фізкультури.

Інформація про автора досвіду:

Ганчева Вікторія Володимирівна, інструктор з фізичної культури, спеціаліст, кандидат в майстри спорту СРСР з художньої гімнастики.

Контактна інформація про навчальний заклад:

Дошкільний навчальний заклад (центр розвитку дитини) «Хортицький» Запорізької міської ради Запорізької області.

Директор – Гудко Наталія Григорівна.

Адреса:проспект Інженера Преображенського, 31-А, м. Запоріжжя 69114

Код ЄДРПОУ 40610324

тел./факс.: тел. (061)286-26-60,

е-mail: hortvo.crd@ukr.net

Провідна педагогічна ідея досвіду: полягає у системному використанні на заняттях з фізичної культури тематичних завдань з поповнення лексичного запасу дітей, що дозволяє якісно покращити кінцевий результат засвоєння освітнього матеріалу, який вони вивчали в групах на заняттях з розвитку мовлення, в індивідуальній роботі з вчителем-логопедом, практичним психологом. Інтеграція занять з фізичної культури і  освітнього матеріалу за освітніх ліній БК («Мовлення дитини», «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі», «Гра дитини», «Дитина у світі культури», «Дитина у природному довкіллі», «Дитина в соціумі», «Особистість дитини») переорієнтовує спільну діяльність дітей і педагога з позиції фізичної підготовки на позицію систематичного процесу самовдосконалення. Саме такий підхід дозволяє задовольнити програмні вимоги до сучасного заняття з фізичної культури, серед яких пріоритетним є здійснення індивідуально-диференційованого підходу до дітей різних типологічних груп.

Актуальність роботи

Останнім часом спостерігається значне збільшення кількості дошкільників із порушеннями як загального психофізичного, так і мовленнєвого розвитку. Серед них є такі, які не мають складного мовленнєвого дефекту, тому не підлягають зарахуванню до логопедичних груп спеціальних дошкільних закладів освіти компенсуючого типу для дітей із порушеннями мовлення (ПМ). За статистикою, наведеною у дослідженнях різних авторів, порушення звуковимови спостерігається у 17–42% дітей дошкільного віку, причому існує стійка тенденція до збільшення їх кількості. Так, за даними професора М. Ханемана (Майнський університет) за останні роки ці показники зросли більше, ніж на 20%.

За результатами діагностики ЦРД «Хортицький» Запорізької міської ради у розділі «Мовлення дитини» на початок навчального року виявлено, що діти з високим рівнем мовленнєвої компетенції складають 2%, з достатнім -28%, з середнім-54%, з низьким рівнем-16%. Ці результати доводять, що рівень мовленнєвої компетентності дітей не є задовільним і вимагає всебічної подальшої роботи, що наштовхнуло мене шукати шляхи поліпшення результативності своєї роботи завдяки новим формам та методам для збагачення лексичного запасу дітей рідної української мови.

За своєю природою діти пізнають навколишній світ через рух, який є для них невід’ємною частиною розвитку. Активне сприйняття інформації є більш результативним ніж пасивне і відкладається в пам’яті дитини надовше, завдяки інтеграції роботи різних сенсорних центрів і функцій головного мозку.

На сьогодні для більшості дітей дошкільного віку заняття з фізичної культури – є єдиною формою фізичної активності, тому наш заклад спробував інтегрувати мовленнєві заняття в активну форму у фазі повторення та закріплення вивченого матеріалу.

Пошук нових форм і методів навчання дітей із загальним недорозвиненням мовлення – одне з найактуальніших питань корекційної педагогіки. Це пов’язано з можливістю оновлення і якісного покращення мовленнєвого розвитку дітей.

З оглядом на зазначене вище обумовлюється актуальність проекту «Абетка для мозочку» як корекційного засобу інклюзивної освіти.

Науково-теоретична база досвіду:

Методичною базою в розробці проекту «Абетка для мозочку» стала робота

О.П. Аксьонової «Метод рухових задачок у школі розумного руху», цитата є провідною в роботі над проектом:

            «Актуальною залишається проблема розробки науково - методичних комплексів щодо забезпечення індивідуально- диференційованого підходу до організації занять із дітьми та підлітками з різною кількістю та якістю здоров'я на засадах особистісно гуманної моделі навчання.

Зараз є актуальним питання про впровадження дидактичних технологій, які передбачають якісно новий спосіб розуміння людини у світі, самого світу. Дозволяють не лише творити реальність, а й змінювати, усувати перешкоди, які заважають це робити.»

Де провідною є теорія невтручання, а роль педагога полягає у постановці задач, які вихованці виконують більш менш самостійно, відшукуючи свої шляхи вирішення. Відмінністю є рухові мовленнєві завдання, які класифіковані на п’ять груп, за формою впливу на роботу мозочку і на дві групи за своєю складністю.

Теоретичною базою в розробці програми «Абетка для мозочку для дітей 4-6 років у закладах дошкільної освіти» як засобу корекційної роботи стали дослідження сучасних авторів, а саме доктора педагогічних наук ФрэнкаБелгау, який працюючи в школі, де навчалися діти з різними вадами розвитку, помітив, що ті діти , які на перервах грали в ігри, потребуючи великої координації і балансу, стали більш успішними у навчанні. А за координацію руху і баланс в мозку людини відповідає саме мозочок – важливий і загадковий орган.

Сучасні програмимозочкової стимуляції, включаютьзаняття на класичному тренажері «Балансир» в індивідуальній формі роботи, за якою працюють педагоги – логопеди (https:www.yotube.com>watch , Катерина Стрій). Вони побудовані таким чином, що в процесі виконання вправ на підтримання балансу мозок постійно вимушений інтегрувати рухові, сенсорні, зорові, слухові, тактильні функції моторного планування і підтримки балансу. Таким чином, кількість нейронних зв’язків значно збільшується, а передача інформації з одної ділянки мозку до другої покращується і прискорюється, що дозволяє успішно справлятися з завданнями інтелектуального плану.

В проекті мозочковою стимуляцією -  є групові фізкультурні заняття в режимі «Тримай баланс», де поєднані мовленнєві рухові завдання з завданнями направленими на розвиток рівноваги і балансу та індивідуальні заняття на тренажері «Балансир» з дітьми, які мають психофізичні і мовленнєві вади .

В процесі роботи над проектом «Абетка для мозочку» мною було опрацьовано:

Базовий компонент дошкільної освіти (нова редакція) / наук. кер. А. М. Богуш ; авт. кол.: Богуш А. М., Бєлєнька Г. В., Богініч О. Л. та ін. // Вихователь методист дошкільного закладу. – 2013. - № 10. - 30 с.

Доман Глен. Гармоничноеразвитиеребенка [Электронный ресурс] / Г. Доман // Режим доступа: http://www.klex.ru/46m, свободный.-Загл. с экрана. – (Дата обращения 12.10.2013).

Колидзей Э. А. Личностно-ориентированноефизическоеразвитиеребенка : [уч. пособ.] / Э. А. Колидзей. - Воронеж : Изд-во НПО “МОДЭК”, 2007. - 480 с.

Метод рухових задачок у школі розумного руху : [навчально-методичний посібник] / Упор. О.П.Аксьонова. – Запоріжжя: Видавництво КЗ “ХННРБЦ” ЗОР, 2013. – 96 с. (Затв. Науково-методичною радою КЗ “ЗОІППО” ЗОР, пр. 9 від 17.12.2013).

Про дошкільну освіту : Закон України. - //

Рібцун Ю. В. Дошкільні логопедичні пункти: актуальні проблеми сьогодення / Ю. В. Рібцун // Проблеми та перспективи формування інноваційної системи освіти в ХХ столітті : матер. Міжнар. наук.-практ. конф., 3–4 лют. 2012 р., м. Львів. – Львів : Львівська педагогічна спільнота, 2012. – С. 63–65. Рібцун Ю. В., кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник лабораторії логопедії Інституту спеціальної педагогіки НАПН України, м. Київ, Україна ДОШКІЛЬНІ ЛОГОПЕДИЧНІ ПУНКТИ: АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СЬОГОДЕННЯ .

Науковий часопис. Корекційна педагогіка Стаття надійшла до редакції 09.03.2014 р. Статтю прийнято до друку 21.03. 2014 р. УДК 373.5.091 ШКІЛЬНА ІНТЕГРАЦІЯ ЯК НЕОБХІДНІСТЬ ОРГАНІЗАЦІЇ СУЧАСНОГО ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ Яковенко А.О.(с.281).

УДК: 159.938 Албул В.Г. ЗАСОБИ РОЗВИТКУ СЛОВНИКА У ДОШКІЛЬНИКІВ

Актуальні проблеми психології. Том V. Випуск 17.

[УДК 376-056.264-053.4:81’233 В.О. Дяченко магістрант спеціальності Спецђальнаосвђта (Логопедђя. Спецђальнапсихологђя) Л. Л. Стахова кандидат педагогічних наук, доцент кафедри логопедіѓ Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка/ РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ З ЗАГАЛЬНИМ НЕДОРОЗВИНЕННЯМ МОВЛЕННЯ]

 

Стисла анотація досвіду

У ході роботи над темою були розроблені, апробовані та впроваджені в освітній процес ЗДО (ЦРД) «Хортицький»:

  1. «Тематичні зони» спортивної зали для залучення всіх дітей в освітній процес, що дозволяє зберегти моторну щільність фізкультурного заняття і тим самим задовольнити об’єм рухової активності дітей (робота в підгрупах). Зонування спортивної зали створило сучасне освітнє середовище(візуалізація, дошкизворотнього зв’язку) (додаток 2):

         зона логопедії «Веселі звуки»;

         кольорова зона «Чарівна веселка»,

         кольорова зона «Дні тижня»;

         зона балансу «Заплутані сліди»;

         зона логобалансу «Лісова доріжка»;

         зона балансу «Влучний стрілець»;

         розміночна зона «Сам собі тренер»;

         валеологічна зона «Анатомія в аналогії»;

         розвивальна зона «Види спорту»;

         дихальна зона «Звуки - губи»;

         розвивальна «Математична зона»;

         зона балансу «Силуетний твістер» та «Кольоровий лабіринт».

  1. Розроблені та виготовлені рухові мовленнєві завдання як додатковий розділ навчальної програми з фізичної культури, який дозволить повторювати та закріплювати вивчений з вихователями освітній матеріал і використовувати його на заняттях з фізичної культури та в індивідуальнійроботі. Рухові мовленнєві завдання дозволяють розвивати не лише крупну, а й дрібну моторику дітей (ці посібники можуть постійно оновлюватися за необхідністю введення нових освітніх тем) (додаток 3);

  2. Плани - графіки групових та індивідуальних занять з розвитку мовлення з використанням тренажеру «Балансир» та зон фізкультурної зали(додаток 4).

           4.       Дидактичні ігрові завдання (додаток 5).

     5.       Діагностичні тести(додаток 6).

Відштовхуючись від мети проекту можна зазначити, що система роботи за проектом «Абетка для мозочку», стимулює і розвиває мозочок дитини, розвиває баланс; налагоджує роботу двох півкуль головного мозку; поширює обсяг лексичного запасу дитини; допомагає орієнтуватися у просторі; мотивує до подальших занять фізичною культуроюі викликає потребу в отриманні нової інформації. Саме такий підхід дозволяє підвищити обсяг лексичного запасу, рівень ерудиції і рухового інтелекту дітей 4-6 років.

Методика роботи за проектом «Абетка для мозочку» дозволяє значно покращити:

-          усі види пам’яті: довгочасної і короткочасної, зоровій, звуковій, моторної і ін.;

-          сприйняття усної мови, формування власної мови, включаючи формування письмових навичок, правильний фонематичний слух;

-          навички механічного читання, основані на короткочасній пам’яті і мимовільній увазі;

-          математичні здібності (усний рахунок);

-          спортивні навички: спритність, швидкість та інші, які розглядаються як одна з груп навичок,  розвиваючих різні види діяльності.

 

Більш значущий результат роботи за проектом «Абетка для мозочку» буде отриманий при залученні вузьких фахівців і їх системній співпраці за єдиним плануванням (логопед, дефектолог, психолог, соціальний педагог, інструктор з ЛФК, вихователь, інструктор з фізичного виховання).

 

 

Практична значущість

На разі ведеться робота по оформленню проекту як парціальної програми «Абетка для мозочку» як засобукорекційної роботи в інклюзивній фізкультурі під науковим керівництвом Аксьонової Олени Петрівни, кандидата педагогічних наук, доцента, майстер спорту СРСР з плавання, завідувачки кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя КЗ «ЗОІППО» ЗОР.

Додатки:

 

Проект «Абетка для мозочку»(додаток 1)

Зонування спортивної зали: мета і вплив (додаток 2).

Рухові мовленнєві завданняіх класифікація і опис (додаток 3).

Планування роботи для різних типологічних груп дітей (додаток 4).

Дидактичний матеріал до рухових мовленнєвих завдання (додаток 5).

Діагностичні тести (додаток 6).

Презентація проекту «Абетка для мозочку» (додаток 7).

Відеонарізка заняття «Тримай баланс» (додаток 8).

Репрезентація досвіду

  1. Проект «Абетка для мозочку» представлено як тренінги та презентації для студентів КПО «ЗОІППО»:

            -       Учителі-логопеди, учителі-дефектологи, учителі-реабілітологи закладів освіти усіх типів, реабілітаційних установ системи охорони здоров’я, соціального захисту, інклюзивно-ресурсних центрів( (01 11. 2019).

  • Учителі-логопеди, учителі-дефектологи, учителі-реабілітологи закладів освіти усіх типів, реабілітаційних установ системи охорони здоров’я, соціального захисту, інклюзивно-ресурсних центрів (другий предмет) (11.11.2019).

  • Вихователі закладів дошкільної освіти компенсуючого типу (25.11.2019)

  • Інструктори з лікувальної фізичної культури закладів освіти з інклюзивною формою навчання та закладів освіти всіх типів (другий предмет) (18.11.2019).

2. Міський семінар «Впровадження   інноваційних технологій в інклюзивній освіті».

3. РМО «Педагогічний туризм» для методистів Хортицькогорайону з теми «Впровадження інноваційних форм роботи в освітній процес ЗДО».

4. Друга Всеукраїнська науково-практична конференція «Досвід та перспективи інклюзивної освіти в Україні: регіональний аспект» (05.12.2019)

bottom of page